W dniu 26 listopada br. Biuro Promocji i Turystyki Urzędu Miejskiego w Wolsztynie wraz ze Związkiem Literatów Polskich, Polskim Stowarzyszeniem Nauczycieli Języka Niemieckiego oraz Instytutem Promocji i Rozwoju Kolei TURKOL.PL zorganizowało akcję pt,: „POEZJA WĘDRUJĄCA” w ramach XXXIX Międzynarodowego Listopada Poetyckiego.Tego dnia z okazji Dnia Kolejarza został uruchomiony pociąg okolicznościowy „KATARZYNKA” z Wolsztyna do Poznania.
Na literacką podróż retro zgłosiło się ok. 80 śmiałków, byli to uczniowie wolsztyńskich szkół (SP nr 1, SP nr 3, Gimnazjum nr 1, Liceum Ogólnokształcące). Podczas przejazdu odbyło się wspólne czytanie wiersza pt.: „LOKOMOTYWA” autorstwa Juliana Tuwima w różnych językach: polskim, niemieckim, angielskim oraz w gwarze poznańskiej. Po przybyciu na miejsce uczniowie wolsztyńskiego Liceum przygotowali scenkę związaną z wierszem Tuwima i wystąpili przed publicznością na Dworcu Głównym w Poznaniu. Natomiast pracownicy Biura Promocji i Turystyki oraz Starostwa Wolsztyńskiego zorganizowali stoisko promocyjne, które mieściło się na II piętrze budynku stacyjnego.
Przy dobrej współpracy Biura Promocji i Turystyki z Centrum Informacji Miejskiej w Poznaniu wolsztyńska młodzież w podziękowaniu za zaangażowanie w poetycką promocję Wolsztyna została nagrodzona spacerem z licencjonowanym przewodnikiem i zwiedzaniem Starego Rynku w Poznaniu. Dodatkowo każdy wolsztyński uczeń, jak również opiekun otrzymał komplet wielkopolskich materiałów promocyjnych. Po 2-godzinnym oprowadzaniu, uczniowie wolsztyńskich szkół ponownie włączyli się w akcję czytania wiersza na poznańskim Dworcu PKP, na stoisku promocyjnym Wolsztyna.
Serdeczne podziękowania należą się pracownikom Centrum Informacji Miejskiej w Poznaniu, którzy zorganizowali oprowadzanie po Starym Mieście w Poznaniu. Dziękujemy również spółce PKP S.A., która udostępniła pomieszczenie na przeprowadzenie promocyjnego eventu Wolsztyna oraz Związkowi Literatów Polskich w Poznaniu za patronat nad całą akcją. Szczególne wyrazy wdzięczności kierujemy do uczniów oraz nauczycieli, którzy zechcieli się wspólnie z nami bawić przy wierszu Juliana Tuwima, zaprezentować swoje zaangażowanie, czy wypromować w nietypowy sposób swój region poprzez przygotowanie widowiskowych interpretacji najsłynniejszego wiersza dla dzieci.