Dnia 11 stycznia 2017 r. członkowie Dyskusyjnego Klubu Książki z Wolsztyna oraz z Obry spotkali się w Bibliotece Publicznej Miasta i Gminy Wolsztyn na spotkaniu noworocznym. Pierwsza w tym roku wizyta klubowiczów w bibliotece miała szczególnie uroczysty charakter. Wydarzeniem towarzyszącym spotkaniu było otwarcie wystawy pt. „Tranzyt Antwerpia”, wypożyczonej z Muzeum Red Star Line w Antwerpii. Ekspozycja została sprowadzona do wolsztyńskiej książnicy za pośrednictwem Vincenta Freriksa, dyrektora zaprzyjaźnionej biblioteki Maas en Peel z Holandii.
Wystawa związana jest z książką autorstwa holendrów dziennikarza Pascala Verbekena i fotografa Hermana Selleslagsa o takim samym tytule. Temat reportażu osnuty jest na autentycznej historii Beniamina Knoppa, polskiego Żyda, który wyemigrował z Nowego Miasta nad Pilicą do Stanów Zjednoczonych Ameryki. W książce przedstawiono losy wielu Polaków, którzy w pierwszej połowie XX wieku transatlantyckimi liniami Red Star Line emigrowali z Antwerpii w Belgii do Ameryki, aby poprawić swój los. Autorzy książki docierali do faktów historycznych i porównywali opisywane miejsca dawniej a dziś.
Kolejnym wydarzeniem dnia w bibliotece był wykład Małgorzaty Budy pt. „Śladami Wielkich Polaków po Białorusi”. Pani Małgorzata znana jest między innymi jako pasjonatka nauk geograficznych i propagatorka ochrony lokalnego środowiska przyrodniczego, ale tym razem dała się poznać jako miłośniczka naszego sąsiedniego kraju. Klubowicze DKK oraz inni czytelnicy wysłuchali relacji z kilku wypraw do Białorusi i zobaczyli wiele zdjęć dokumentujących te wyjazdy. Prelegentka przedstawiła kraj o wielu obliczach. Białoruś, jaka wyłania się z przekazu Małgorzaty Budy, jest krajem o pięknej, dziewiczej przyrodzie, wielu zabytkach, ciekawej historii i w którym dokonuje się obecnie sporo zmian. Tematem przewodnim wykładu byli wielcy Polacy i miejsca na Białorusi, z którymi byli związani: Adam Mickiewicz, Eliza Orzeszkowa, Napoleon Orda, Tadeusz Kościuszko i inni.
Pod koniec spotkania, na dobry początek nowego roku, klubowicze otrzymali prezent od biblioteki – książkę „Narodziny nowoczesności. Studia o polskiej rzeźbie dwudziestolecia międzywojennego”, w której opisane są dokonania między innymi wolsztyńskiego rzeźbiarza Marcina Rożka.