Dnia 9 lutego 2017 r. w Wyższym Seminarium Duchownym Misjonarzy Oblatów Maryi Niepokalanej w Obrze odbyła się promocja książki Krzysztofa Tomiaka pt. „Życie religijne w parafii Obra w latach 1939-1945”. Publikacja jest kolejnym wydawnictwem Biblioteki Publicznej Miasta i Gminy Wolsztyn im. St. Platera w serii „Ocalić od zapomnienia”. W tym cyklu prezentowane są okoliczne miejscowości i losy ludzi z nimi związanych. Autor książki był dyrygentem chóru działającego przy obrzańskiej parafii, a obecnie jest katechetą i organistą w parafii pw. św. Ojca Pio z Petrelciny w Poznaniu.
Krzysztof Tomiak już wcześniej publikował artykuły dotyczące historii Ziemi Wolsztyńskiej podczas II wojny światowej w „Głosie Wolsztyńskim”, „Jakubowym Szlaku” i „Mozaice Obrzańskiej”. W opracowaniu tematu życia parafialnego w Obrze w latach 1939-1945 korzystał zarówno ze źródeł archiwalnych, publikacji powstałych na przestrzeni minionych lat jak i relacji mieszkańców.
Promocję książki w Obrze poprowadził Szymon Ptak, nauczyciel historii w wolsztyńskim liceum, który ponadto sam pochodzi z Obry. Pan Ptak wprowadził przybyłych w rys historyczny czasu drugiej wojny światowej. Przybliżył zwłaszcza losy mieszkańców tej miejscowości. Słowo wstępu wygłosił również ojciec dyrektor Wyższego Seminarium Duchownego, Józef Wcisło. Następnie uczestnicy spotkania mieli okazję zobaczyć prezentacje multimedialne przygotowane przez autora książki, Krzysztofa Tomiaka. Pierwsza dotyczyła Artura Greisera, namiestnika Rzeczy w Kraju Warty i jego rozporządzeń w czasie wojny, germanizacji, represjom ludności i kościoła. Druga prezentacja poświęcona była arcybiskupowi Augustowi Hlondowi i jego działaniom, mającym za zadanie wspomóc Polaków. Krzysztof Tomiak zaprezentował również fragmenty nagrań rozmów z mieszkańcami Obry, które posłużyły mu do napisania książki.
Podczas spotkania autor podziękował osobom, które dzieliły się swoimi wspomnieniami między innymi Kazimierzowi Domagalskiemu i Bronisławie Waiss, jak i panu Jakubowi Lorenzowi, który bezpośrednio przyczynił się do wydania książki. Pan Lorenz otrzymał od niego oprawione zdjęcie uczniów szkoły w Obrze z 1937 roku. Ponadto głos zabrał viceburmistrz Wolsztyna Tomasz Spiralski, który wręczył autorowi książki gratulacje. Wręczył również podziękowania Jakubowi Lorenzowi za mecenat nad publikacją książki. Po oficjalnej części promocji można było skosztować okolicznościowego tortu, zakupić książkę i bezpośrednio porozmawiać z autorem.
Dyrektor biblioteki pani Arleta Prządka kieruje specjalne podziękowania do pana Jakuba Lorenza za jego wkład finansowy w wydanie książki oraz za sfinansowanie promocji.