XV edycja organizowanego przez Szkolne Koło Przyrodników z okazji Dnia Ziemi konkursu dla dzieci ze Szkół Podstawowych za nami. Deklarację udziału w zawodach w tym roku zgłosiło się 10 szkół. Ostatecznie udział wzięło 9 szkół reprezentowanych w sumie przez 45 dzieci. Reprezentanci szkół zostali wyłonieni w wyniku eliminacji szkolnych, tak więc do gmachu liceum 17 kwietnia zawitali najlepsi przyrodnicy z regionu!
Na szkolnej stołówce prowadzące konkurs, Natalia i Dominika z IIb, powitały przejętych zawodników. Po rozwiązaniu testu przygotowanego przez członków SKP uczestnicy konkursu mieli okazję zapoznania się z tym, co dzieje się w zapleczach przy gabinetach przedmiotów przyrodniczych. Estera i Mikołaj z IIg przedstawili wybuchowe eksperymenty chemiczne, Paweł i Jakub z Ib zaprezentowali elektryzujące zjawiska fizyczne, Paula i Wojtek z IIg uziemili słuchaczy minerałami, a Natalia i Klaudia z IIb usiłowały ujarzmić skrzeczenie papugi i popłoch węża, kumaka azjatyckiego i szczurka wywołany tak znakomitym audytorium.
Nauczyciele-opiekunowie uczniów mieli okazję wysłuchać prezentacji uczennic, które prowadziły prace badawcze na Olimpiadę Biologiczną. Wyniki swoich badań zaprezentowała Julia Sworowska z IIb oraz Agnieszka Sworowska i Kasia Błoch z IIIb.
W ustnym finale konkursu udział wzięło 10 zawodników, którzy uzyskali największą liczbę punktów w teście. Pod okiem Jury w składzie: pani Iwona Tomiak - przedstawiciel Urzędu Miejskiego w Wolsztynie, pani prof. Małgorzata Buda - nauczyciel geografii LO, przewodnicząca Wolsztyńskiego Koła Klubu Przyrodników i pani prof. Ewa Kowalewicz - nauczyciel biologii LO, zawodnicy zmagali się z praktycznymi zadaniami z zoologii, botaniki, ekologii, chemii, fizyki i geografii. Wszystkie konkurencje zostały przygotowane i prowadzone przez członków Koła (Wojtka, Magdę, Patrycję i Julię, Weronikę, Jakuba i Pawła, Olę oraz Asię i Karolinę). Po zakończeniu finału Kuba i Tomek z IIb zaprezentowali wszystkim zgromadzonym kilka "ognistych" eksperymentów chemicznych.
Najlepsi zawodnicy otrzymali nagrody ufundowane przez Urząd Miasta i Gminy Wolsztyn, Fundację Absolwentów LO w Wolsztynie i Klub Przyrodników. Dyplomy wręczyła reprezentująca Burmistrza Wolsztyna pani Justyna Mikołajewska, naczelnik Wydziału Komunalnego i Ochrony Środowiska oraz pani Dyrektor ZSO Katarzyna Lulkiewicz.
Kolejne miejsca zajęli: 1. Nikodem Lorenc (SP Rostarzewo), 2. Filip Woźniak (SP Rostarzewo), 3. Marcin Nowacki (SP Obra), 4. Jan Komasa (SP Obra) , 5. Dominik Wojciechowski (SP3 Wolsztyn), 6. Dominika Wawrzynowicz (SP Rostarzewo), 7. Zuzanna Kotlińska (SP Kębłowo), 8. Jan Molicki (SP Kębłowo), 9. Karol Zawieja (SP Kopanica), 10. Jakub Tomiak (SP Siedlec). W klasyfikacji zespołowej, która została ustalona na podstawie sumy punktów z testów wszystkich zawodników z danej szkoły, najwyżej uplasowały się szkoły podstawowe: nr3 z Wolsztyna, z Obry i Kębłowa.
Konkursy międzyszkolne to nie lada wyzwanie organizacyjne. Członkowie Szkolnego Koła Przyrodników kolejny raz sprawdzili się w roli opiekunów dzieci, twórców pytań, prezentacji i zadań konkursowych, wykazali kreatywność przy projektowaniu dyplomów, umiejętności "gospodarcze" (sprzątanie, zmywanie, przenoszenie stołów, krzeseł etc.) i, bardzo cenną w takich przedsięwzięciach, zdolność pojawiania się i znikania we właściwym czasie i właściwym miejscu. Jednym słowem spisali się na medal. A smak fantastycznego tortu upieczonego przez Judytę Michalską i Kamilę Krawczyk z klasy IIb, z racji jubileuszowej XV edycji konkursu, opiekunowie zawodników i członkowie Koła będą wspominać jeszcze długo...
Renata Magdans - opiekun SKP