10 czerwca br. w Bibliotece Publicznej Miasta i Gminy Wolsztyn im. St. Platera odbyła się promocja książki Katarzyny Jęczmionki „Przewodnik turystyczny dla dzieci. Wolsztyn i okolice”. W książnicy pojawiła się autorka - pani Katarzyna, która na co dzień kieruje Gminnym Centrum Informacji w Wolsztynie oraz pracownicy tej instytucji: Danuta Sawicka i Tomasz Żak. Zadaniem GCI jest między innymi promocja miasta i udzielanie informacji przyjezdnym turystom. Do tej pory wydane były jedynie przewodniki turystyczne dedykowane dorosłym. Pani Katarzyna postanowiła to zmienić i napisała tekst książki. Rozdział poświęcony przyrodzie ziemi wolsztyńskiej napisała Danuta Sawicka, a ilustracjami zajął się Ryszard Dąbrowski, który obecnie mieszka w Koszalinie, ale swoje dzieciństwo spędził w Kębłowie.
Do biblioteki przybyli uczniowie ze Szkoły Podstawowej nr 3 z Wolsztyna oraz przedszkolacy z Niepublicznego Przedszkola Sióstr Miłosierdzia Świętego Wincentego a Paulo. Autorka wytłumaczyła, że nie trzeba wcale być gościem spoza Wolsztyna i do tego dorosłym, by poznawać i zwiedzać nasze miasto. Pani Katarzyna opowiedziała o tym jak powstał przewodnik. Następnie porozmawiała z dziećmi, co wiedzą o Wolsztynie i gdzie można miło i ciekawie spędzić czas. Forma prezentacji „Przewodnika turystycznego dla dzieci” była przygotowana z myślą o najmłodszych. Dzieci zobaczyły pokaz multimedialny z rysunkami ilustrującymi Wolsztyn, wysłuchały zabawnych piosenek, uczestniczyły w grach i zadaniach, dzięki którym mogły dowiedzieć się wielu ciekawych rzeczy.
W przewodniku mali turyści również znajdą dużo dla siebie. Po Wolsztynie oprowadzają dwoje głównych bohaterów książki: Helenka i Tomek. Inspiracją dla tych imion była oczywiście nazwa parowozu „Piękna Helena” oraz „Tomek” – pociąg z lubianej przez dzieci bajki „Tomek i przyjaciele”. Helenka i Tomek przedstawiają historię miasta, gminę i powiat, symbole miasta oraz lokalizację, a następnie jego największe atrakcje: Parowozownię, Rynek i okolice, Zespół Pałacowo-parkowy, Muzeum dr Roberta Kocha, Muzeum Marcina Rożka czy Skansen Budownictwa Ludowego Zachodniej Wielkopolski. Dodatkowo zaprezentowano Szlak Cysterki i Obrę. W książeczce dzieci mają do rozwiązania wiele zadań, łamigłówek, wyklejanek. Są także kolorowanki, legendy czy ciekawostki o Wolsztynie.
Pod koniec spotkania dzieci otrzymały kolorowanki z wolsztyńską parowozownią, Paszport Małego Podróżnika, gdzie mogą przybijać pieczątki odwiedzając poszczególne miejsca oraz każda klasa otrzymała egzemplarz przewodnika.