W dniach od 31 lipca do 2 sierpnia 2015 roku dziewięcioosobowa grupa członków Stowarzyszenia Miłośników Historii Wojskowości przy LMW w Drzonowie brała udział w obchodach 71 rocznicy wybuchu Powstania Warszawskiego. To już tradycja, bowiem od wielu lat oddajemy hołd bohaterskiej Stolicy. W dniu 31 lipca uczestniczyliśmy w uroczystej polowej mszy świętej na placu Krasińskich. Tuż przed nami zgromadzeni byli weterani Powstania Warszawskiego, wśród których obecni byli gen. bryg. Zbigniew Ścibor Rylski- Prezes Związku Powstańców Warszawskich, córka gen. Władysława Andersa - Anna Maria Anders,
Prezydent RP Bronisław Komorowski i Prezydent elekt Andrzej Duda.
Po mszy świętej uczestniczyliśmy w uroczystym Apelu Poległych i składaniu wieńców pod Pomnikiem Powstania Warszawskiego. We wszystkich uroczystościach towarzyszył nam poczet sztandarowy Zgrupowania „Leśnik”. W dniu 1 sierpnia od wczesnych godzin rannych do późnego wieczora przebywaliśmy na Wojskowym Cmentarzu Powązkowskim. Na teren nekropolii weszliśmy w szyku wojskowym w liczebności kompanii, ze sztandarami, wieńcami i zniczami.
Przy kwaterze Batalionu „Czata 49” nasz dowódca Maciej Myczka został uhonorowany Pamiątkową Odznaką Batalionu „Czata 49”, nadaną przez Prezesa Związku Powstańców Warszawskich gen. bryg. Zbigniewa Ścibor-Rylskiego. Maszerowaliśmy wraz z członkami GH Zgrupowanie „Radosław”, drużyną ze Słowacji oraz Hiszpanii. Nasza wolsztyńska grupa weszła w skład wart i posterunków honorowych przy pomniku „Gloria Victis” oraz na kwaterze Zgrupowania „Leśnik”. Podczas pełnienia wart nie zapomnieliśmy o naszych Powstańcach Wielkopolskich. Na ich kwaterze zapaliliśmy znicz i wystawiliśmy posterunek honorowy. Było także wiele spontanicznych spotkań z Powstańcami i członkami ich rodzin. Dzień 2 sierpnia to nasz udział w „Barykadach Starówki” na Placu Zamkowym. Przedstawialiśmy dioramę historyczną, grę miejską i śpiewaliśmy powstańcze piosenki pod dowództwem i przy akompaniamencie Cecylii Longier. Nie zabrakło także uczestnictwa w uroczystej mszy świętej w archikatedrze Świętego Jana. Składaliśmy także przysięgę powstańczą, a zaprzysiężenia dokonał Henryk Kończykowski ps. „Halicz”. O godz 13.00 wystawiliśmy posterunek honorowy przy Grobie Nieznanego Żołnierza i Pomniku Marszałka Józefa Piłsudskiego.
W skład grupy weszli: Katarzyna Dobrowolska, Małgorzata Śliwa, Cecylia Longier, Tomasz Hibner, Krzysztof Dobrowolski, Łukasz Śliwa, Dawid Zewar, Miłosz Słowiński i Maciej Myczka. Całość organizacyjnie koordynował Tomasz Hibner.
Wracając do Wolsztyna byliśmy dumni, że było nam dane uczestniczyć w tak wielkich wydarzeniach. To były dni, kiedy cała Polska niezależnie od przekonań, przynależności i zapatrywań dumna jest ze swojej Stolicy i jej bohaterskich mieszkańców.