Jest grupa ludzi, dla których zima jest najtrudniejszym okresem w roku. Każdy dzień może być dla nich wyzwaniem, „walką o przetrwanie”. Chodzi oczywiście o osoby bezdomne, starsze, ciężko poszkodowanych inwalidów. Jest wśród nas grupa osób, które może przez swoją niezaradność życiową, chorobę lub z innych niezależnych od nich przyczyn losowych – potrzebują pomocy drugiej osoby. Jako cywilizowane społeczeństwo nie pozwólmy, aby na naszych oczach ludzie umierali z powodu braku ciepłego schronienia czy niedożywienia, gdyż przy odrobinie dobrej woli możemy temu zapobiec.
Nie zamykajmy się egoistycznie tylko we własnym świecie. Miejmy otwarte oczy i serca! Jeśli widzimy osobę bezdomną, potrzebującą – reagujmy!
Wystarczy jeden telefon np. do Ośrodka Pomocy Społecznej, Straży Miejskiej, Policji aby poinformować o zaistniałej sytuacji.
Bywa, że osoby bezdomne są pod wpływem alkoholu, również wtedy powinna być im udzielona pomoc – w przeciwnym przypadku mogą zamarznąć. Ze statystyk wynika, że co roku umiera z wyziębienia kilkadziesiąt osób. Nasze społeczeństwo nie darzy szczególną sympatią osób będących pod wpływem alkoholu. Przyjęło się mówić, że „ są sami sobie winni”. Jeśli jednak nikt nie zareaguje widząc taką osobę leżącą w czasie mrozów np. na ławce – może to być jej ostatni dzień życia i nie będzie miała już szansy, aby cokolwiek zmienić.
Problemem w czasie zimy może być nie tylko bezdomność, alkohol ale także bieda, niedożywienie, brak opału do ogrzania pomieszczenia czy niepełnosprawność. Interesujmy się swoimi sąsiadami! Jeśli mamy taką możliwość – pomagajmy sami albo poinformujmy pracownika socjalnego z Ośrodka Pomocy Społecznej.
Szanowni Państwo!
Zwracamy się do wszystkich ludzi dobrej woli, aby w nadchodzącej zimie los osób starszych, niepełnosprawnych, bezdomnych i samotnych nie pozostał nikomu obojętny. Nadchodzące miesiące są zawsze niezwykle ciężkim okresem dla osób pozostających w trudnej życiowej sytuacji. Dla tych osób ciepło, ludzka serdeczność i poczucie solidaryzmu społecznego pozwolą niejednokrotnie pokonać zimowe trudy. Potrzebujący oczekują nie tylko pomocy w schronieniu, zapewnieniu ciepłej odzieży i obuwia, oraz posiłku. Osoby te liczą również na wsparcie w dotarciu do odpowiednich instytucji pomocy społecznej, służb porządkowych, placówek służby zdrowia itp.
Wielu osobom trudno jest przełamać barierę psychologiczną, barierę społecznego wstydu przed biedą i ubóstwem, aby skorzystać w okresie zimowym z rozwiązań systemu pomocy społecznej.
Dyrektor Ośrodka Pomocy Społecznej Barbara Szramka |
Burmistrz Wolsztyna Wojciech Lis |
Przydatne telefony:
1. Urząd Miejski Wolsztyn Rynek 1 tel. 68 347 45 00
2. Ośrodek Pomocy Społecznej Wolsztyn ul 5 Stycznia 47. tel. 68 384 33 76 oraz 504 047 971, 504 047 976
3. Straż Miejska Wolsztyn Rynek 1 tel. 68 347 45 60
4. Komenda Powiatowa Policji Wolsztyn ul. Dworcowa 1 68 347 52 11