wpisz słowo:   
 Wtorek,  24 Grudnia 2024
 
 
A  A  A
2024-12-24
Wigilia Bożego Narodzenia

Inne

WSPÓŁPRACA Z INNYMI KRAJAMI

 

2020

 

5 stycznia 2020 r. nadano tytuł „Honorowy Obywatel Gminy Wolsztyn” Panu Wolfgangowi Pfuhl, prawnukowi Roberta Kocha. Tytuł wręczył Burmistrz Wolsztyna - Wojciech Lis oraz Przewodniczący Rady Miejskiej  - Jarosław Adamczak podczas uroczystości związanych z obchodami 101. rocznicy wyzwolenia Wolsztyna przez Powstańców Wielkopolskich. Wcześniej uchwały w tej sprawie podjęła Rada Miasta i Gminy Wolsztyn.

 

W uzasadnieniu uchwały czytamy, iż tytuł „Honorowy Obywatel dla Gminy Wolsztyn” jest wyrazem najwyższego uznania dla osób szczególnie zasłużonych dla gminy, o niepodważalnym wkładzie w jej rozwój, promowanie jej walorów w kraju i za granicą, kultywowanie najwyższych wartości humanistycznych. Tytuł może być nadany osobom wybitnym, których dzieła cieszą się najwyższym uznaniem mieszkańców gminy, a także osobom które szczególnie dbają o zachowanie tradycji patriotycznych i kulturalnych oraz przyczyniają się do zachowania gminnych zasobów dziedzictwa kulturalnego i promocji w dziedzinie życia społecznego, gospodarczego, nauki, kultury i sportu.”

 

WOLFGANG PFUHL – Honorowy Obywatel Gminy Wolsztyn

 

Wolfgang Pfuhl urodził się 15 lipca 1942 roku w Goslar w Niemczech. Jest prawnukiem Roberta Kocha, wnukiem jego jedynej córki Gertrudy, synem Ericha i Lotte Pfuhl. Wolsztyn odwiedził pierwszy raz w 2005 roku, kiedy to zgodnie z uchwałą Rady Miejskiej w Wolsztynie rok ten nazwano „Rokiem Roberta Kocha” dla uczczenia 100 rocznicy przyznania byłemu lekarzowi powiatowemu w naszym mieście Nagrody Nobla. W tym samym roku Wolfgan Pfuhl był współorganizatorem spotkania rodziny Roberta Kocha, w którym uczestniczyli jego potomkowie mieszkający dziś na stałe w Stanach Zjednoczonych Ameryki i Republice Federalnej Niemiec. To dzięki pomocy Wolfganga Pfuhla, 9 grudnia 2005 roku, w Wolsztynie odsłonięto popiersie Roberta Kocha. Od tego czasu regularnie odwiedza Wolsztyn uczestnicząc w wielu wydarzeniach ku czci Roberta Kocha. Podczas swych pobytów w Wolsztynie przekazał naszemu Muzeum Regionalnemu wiele oryginalnych pamiątek rodzinnych. Dziś w muzeum noblisty podziwiać możemy listy pisane odręcznie przez Roberta Kocha, aparat fotograficzny, którym wykonywał zdjęcia podczas swych podróży naukowych, czy starą komodę. Wolfgang Pfuhl jest inicjatorem kontaktów między Wolsztynem, a berlińską Fundacją Roberta Kocha. Aktywnie wspiera i promuje wolsztyńskie inicjatywy ku czci Roberta Kocha.

 

http://wolsztyn.pl/aktualnosc,3174.html#a

 

2019

 

Wolfgang Pfuhl przekazał list Roberta Kocha z 1897

W dniach od 6-8 września br. przebywał w Wolsztynie prawnuk Roberta Kocha Wolfgang Pfuhl wraz z małżonką. Podczas spotkania z Burmistrzem Wolsztyna przekazała na jego ręce kolejny już oryginalny list pisany przez Roberta Kocha. List został napisany w Wolsztynie w styczniu 1879 r. przez Roberta Kocha i skierowany był do szwagra Roberta Biewend. W liście tym879 Robert Koch opisuje sprawy spadkowe po swoim ojcu Hermanie Koch. List będzie wyeksponowany w Muzeum Roberta Kocha w Wolsztynie. Przypomnijmy, iż Wolfgang Pfuhl przekazał już do Wolsztyńskiego Muzeum Roberta Kocha m.in. komodę oraz aparat fotograficzny, z którym pracował noblista.

 

 http://wolsztyn.pl/aktualnosc,2957.html#a 


Wolsztynianie na Białorusi

 

W dniach 25-28 lipca 2019 roku delegacja samorządowców miejskich i Zespół Pieśni i Tańca - Kębłowo uczestniczyli w obchodach Międzynarodowego Święta „Wiśniowy Festwal” w msc. Głębokie - miasto na Białorusi, siedziba rejonu głębockiego. Miasto położone jest przy drodze Połock – Wilno, 80 km na zachód od miasta Połocka. Malowniczo położone na pagórkowatym terenie między jeziorami Głębokie, Wielkie i Podłużne; połączone rzeką Berezwecz. Przepływająca dziś przez miasto; niegdyś oddzielała województwa wileńskie i połockie, a także dobra należące do Despot-Zenowiczów, później Radziwiłłów i Korsaków.

 

 

 

Zdjecia: https://wolsztyn.pl/aktualnosc,2917.html#a

 

2019


Wystepy zespołów folklorystycznych z Turcji, Białorusi i Polski

W piątek, 28 czerwca br. w Urzędzie Miejskim w Wolsztynie nastąpiło oficjalne powitanie zespołów folklorystycznych z Turcji, Białorusi i Polski. Przybyły one na VIII Spotkanie Folklorystyczne na Ziemi Wolsztyńskiej, które odbywało się w dniach 29-30 czerwca 2019 r.

Podczas imprezy występowały:  Zespół Pieśni i Tańca „Szuwary” z Markus, Zespół Pieśni Ludowej „Kriniczenka” z Białorusi, Cagdas Anadolu Folk Dance and Sport Club Zonguldak z Turcji oraz Zespół Pieśni i Tańca Kębłowo. W sobotę koncerty miały miejsce w Kębłowie, natomiast w niedzielę w Wolsztynie na Rynku Miejskim.

 

Zdjecia: http://wolsztyn.pl/aktualnosc,2890.html#a

 

Delegacje zagraniczne z wizytą w Wolsztynie

W ramach współpracy międzynarodowej i kontaktów z miastami partnerskimi z zagranicy przybyły do Wolsztyna delegacje z Francji, Holandii, Niemiec, Ukrainy i Węgier. Niektóre osoby przyjechały do Wolsztyna po raz pierwszy i miały okazję poznać nasze miasto, a także uczestniczyć w Dniach Ziemi Wolsztyńskiej.

W dniu 2 maja 2019 r. w Ratuszu nastąpiło uroczyste powitanie wszystkich gości przez Burmistrza Wolsztyna, Zastępcę Burmistrza Wolsztyna oraz Przewodniczącego Rady Miejskiej. Podczas spotkania omówiono najważniejsze punkty wizyty i kwestie dotyczące dalszej współpracy.

Zagraniczni goście wzięli udział m.in. w obchodach Święta Konstytucji 3 maja, czy Paradzie Parowozów.

 

Zdjecia: http://wolsztyn.pl/aktualnosc,2793.html#a

 

 

2018

 

Wizyta w Instytucie Roberta Kocha w Berlinie

Z okazji 175. urodzin Roberta Kocha Burmistrz Wolsztyna - Wojciech Lis oraz kustosz Muzeum Roberta Kocha - dr Marcin Adamczak wzięli udział w obchodach urodzin noblisty w Instytucie Roberta Kocha w Berlinie. Mieli okazję spotkać się i porozmawiać o współpracy z Lotharem Wielerem – prezydentem Instytutu R. Kocha w Berlinie oraz prawnukiem R. Kocha – Wolfgangiem Pfuhlem. Omówiono m.in. przyjazd młodzieży z wolsztyńskiego liceum do Instytutu R. Kocha. Na uroczystości były również obecne pani burmistrz Clausthal - Britta Schweigel i dyrektorka Szkoły im. Roberta Kocha z Clausthal - Jutta Reusing.
Wolsztyńska delegacja złożyła kwiaty w Mauzoleum Roberta Kocha. Prof. dr med. Martin Mielke (kierownik wydziału chorób zakaźnych) wygłosił wykład o naukowej pracy R. Kocha na wybranych przykładach. Natomiast Lothar H. Wieler przeprowadził wywiad z Wolfgangiem Pfuhlem.

2017

 

Wieczornica poświęcona Robertowi Kochowi

W dniu 9 grudnia 2017 roku Stowarzyszenie Naukowe im. Roberta Kocha w Wolsztynie wraz z Urzędem Miejskim w Wolsztynie zorganizowało Wieczornicę, na którą przybył prawnuk Roberta Kocha – Wolfgang Pfuhl oraz jego syn. Pan Pfuhl przekazał do Muzeum Roberta Kocha kopię trzech listów z okresu pobytu noblisty w Wolsztynie. Wieczornica rozpoczęła się złożeniem wiązanek przy pomniku naukowca, a następnie przy tablicy pamięci poświęconej byłym przewodniczącym Stowarzyszenia. Wykład o życiu i działalności uczonego poprowadził kustosz Muzeum Roberta Kocha – pan Marcin Adamczak. Oprawę muzyczną zapewnili uczniowie Państwowej Szkoły Muzycznej I Stopnia w Wolsztynie.

W wieczornicy wzięli udział prof. Anita Magowska – Przewodnicząca Stowarzyszenia Naukowego im. Roberta Kocha, prof. Jerzy Kołacki z Instytutu Historii UAM, Hubert Owczarek – Towarzystwo Polsko-Niemieckie w Poznaniu, Burmistrz Wolsztyna – Wojciech Lis oraz Wicestarosta Wolsztyński – Piotr Krajewski.

 

http://www.wolsztyn.pl/aktualnosc,1890.html#a

 

Dar dla muzeum

 

W dniu 19 października 2017 roku, w Muzeum Dr. Roberta Kocha miało miejsce uroczyste przekazanie nowego, bardzo cennego eksponatu do zbiorów muzeum. Komodę, której właścicielem był Robert Koch, ofiarował Wolfgang Pfuhl z żoną, prawnuk noblisty. Nie jest to pierwsza pamiątka, jaką otrzymało muzeum po sławnym naukowcu. Wcześniej Wolfgang Pfuhl przekazał m.in. fotografie rodzinne, oryginalny list z 1879 roku napisany przez Kocha do siostry z Wolsztyna, a także aparat fotograficzny Roberta Kocha z końca XIX wieku.

 

Do obejrzenia nowego eksponatu, a także pozostałych zbiorów zapraszamy serdecznie do Muzeum Dr. Roberta Kocha.

 

Zdjęcia: http://www.wolsztyn.pl/aktualnosc,1810.html#a

 

Turniej Miast Partnerskich

W dniach 22 – 25 czerwca 2017 r. w Wolsztynie odbył się Turniej Miast Partnerskich, który został dofinansowany ze środków ‘Polsko-Niemieckiej Współpracy Młodzieży’. Uczestnicy projektu przyjechali do nas z Niemiec (Neukirchen, Lubolz), Litwy (Ejszyszki) oraz z Zielonej Góry. Podczas pobytu młodzi ludzie mieli możliwość integracji z polskimi rówieśnikami. Odbyły się wspólne zajęcia m.in. zwiedzanie miasta oraz parowozowni. W czasie trwania projektu rozegrano również mecze piłki nożnej oraz piłki ręcznej.

 

Urząd Miejski w WolsztynieUrząd Miejski w WolsztynieUrząd Miejski w WolsztynieUrząd Miejski w WolsztynieUrząd Miejski w WolsztynieUrząd Miejski w WolsztynieUrząd Miejski w Wolsztynie

Projekt dofinansowała "Polsko-Niemiecka Współpraca Młodzieży"

Urząd Miejski w Wolsztynie

 


Wizyta w Mantes la Ville
W ramach współpracy Wolsztyna z zagranicznymi miastami (Luebben, Neunkirchen) odbywa się co roku spotkanie pań i panów, którzy są członkami stowarzyszeń działających w partnerskich miastach. W zeszłym roku wizyta miała miejsce w Wolsztynie, w tym roku zostaliśmy zaproszeni do Mantes la Ville (Francja), miasta partnerskiego Neunkirchen. Podczas takiego spotkania przyjezdni goście z miast partnerskich przyjmowani są w domach członków stowarzyszeń. Program pobytu w Mantes la Ville obejmował zwiedzanie oraz wizytę w Urzędzie u Mera.

 

Urząd Miejski w WolsztynieUrząd Miejski w WolsztynieUrząd Miejski w WolsztynieUrząd Miejski w WolsztynieUrząd Miejski w WolsztynieUrząd Miejski w Wolsztynie

 

2016

 

Ambasador Norwegii w Wolsztynie

Dnia 22 listopada 2016 r. na zaproszenie Burmistrza Wolsztyna Wojciecha Lisa wizytę w naszym mieście złożył Ambasador Norwegii KARSTEN KLEPSVIK oraz Prezes Zarządu Skandynawsko-Polskiej Izby Gospodarczej Carsten Nilsen. Podczas spotkania, w którym uczestniczył również Starosta Wolsztyński Janusz Frąckowiak goście z Norwegii zwiedzili wolsztyński szpital, parowozownie oraz firmę Nordan. W szpitalu Starosta przedstawił postępy w realizacji inwestycji związanej z rozbudową szpitala oraz funkcjonowanie placówki SPZOZ w Wolsztynie. W parowozowni natomiast Ambasador miał niepowtarzalną okazję przejazdu parowozem. Ostatnim punktem wizyty w Wolsztynie było spotkanie z właścicielami firmy Nordan w Powodowie. Na spotkaniu samorządowcy przedstawili naszą ofertę inwestycyjną i turystyczną.

http://www.wolsztyn.pl/aktualnosc,1268.html#a

 

Wizyta wolsztyńskiej delegacji w Berlinie

W piątek, 4 listopada 2016 roku Przedstawiciele Stowarzyszenia Naukowego im. Roberta Kocha wraz z Burmistrzem Wolsztyna uczestniczyli w uroczystej akademii w Berlinie, zorganizowanej przez Fundację R. Kocha. Podczas spotkanie nawiązano kontakt z nowym Prezydentem Instytutu R. Kocha oraz Burmistrzynią Clausthal- Zellerfeld. Wolsztyńska delegacja spotkała się także z prawnukiem R. Kocha, który potwierdził, iż jeszcze w tym roku odwiedzi nasze miasto.

 

Urząd Miejski w Wolsztynie

 

Touroperatorki z Tokio (Japonii) w Wolsztynie
Dnia 15 sierpnia dzięki wpółpracy z Wielkopolską Organizacją Turystyczną do naszego miasta przybyły touroperatorki z kraju kwitnącej wiśni. Biuro Promocji i Turystyki zorganizowało kilkugodzinny pobyt tej grupy w Wolsztynie. Oprócz zwiedzania wolsztyńskiej, słynnej Parowozowni, panie z Japonii zobaczyły również pocysterski zespół klasztorny w Obrze oraz posmakowały regionalnych przysmaków.

 

Urząd Miejski w WolsztynieUrząd Miejski w WolsztynieUrząd Miejski w WolsztynieUrząd Miejski w WolsztynieUrząd Miejski w WolsztynieUrząd Miejski w WolsztynieUrząd Miejski w WolsztynieUrząd Miejski w WolsztynieUrząd Miejski w WolsztynieUrząd Miejski w WolsztynieUrząd Miejski w WolsztynieUrząd Miejski w Wolsztynie

 

Międzynarodowy obóz szkoleniowo - wypoczynkowy Młodzieżowych Drużyn Pożarniczych
W dniach od 6-13 sierpnia 2016 r. odbył się XVI międzynarodowy obóz szkoleniowo – wypoczynkowy Młodzieżowych Drużyn Pożarniczych z terenu gminy Wolsztyn i Schönwalde. Organizatorem obozu  był  Ochotnicza Straż Pożarna w Świętnie, Urząd Miejski w Wolsztynie,  Zarząd Oddziału Miejsko – Gminnego Związku Ochotniczych Straży Pożarnych RP oraz Polsko – Niemiecka Współpraca Młodzieży. Głównym celem spotkania młodych strażaków było doskonalenie wiedzy pożarniczej poprzez udział w ćwiczeniach i zajęciach teoretycznych, poznanie języka sąsiadów, zapoznanie się z historią  i teraźniejszością naszego regionu.

 

zdjęcia: http://www.wolsztyn.pl/aktualnosc,1102.html#a

 

Grupa młodzieży z Francji z wizytą w Wolsztynie
W dniach 21-23 lipca 2016 r. w ramach obchodów Światowych Dni Młodzieży, Parafia pw. Najświętszej Maryi Panny Niepokalanie Poczętej w Wolsztynie, gościła młodzież z Francji. Podczas krótkiego pobytu 34 – osobowa grupa zwiedziła nasze miasto. Dzięki zaangażowaniu ks. Marcina Budzińskiego i młodzieży z wolsztyńskiej Fary, przy pomocy Pana Burmistrza Wolsztyna, Biura Promocji i Turystyki, Policji oraz tłumaczy: Pana Wojciecha Malkiewicza i Pani Beaty Sauer, udało się zorganizować grę miejską, zwiedzanie Parowozowni, Skansenu, Muzeum Roberta Kocha, czy wejście na wieżę kościoła poewangelickiego. Grupa z Francji odwiedziła również pocysterski zespół klasztorny w Obrze. Po wizycie w Wolsztynie młodzież udała się na uroczystości centralne do Krakowa, gdzie również pojawiła się 50 – osobowa grupa z naszej parafii.

 

Międzynarodowy plener malarski
W dniach 18-24 lipca 2016 r. odbył się plener malarski, w którym wzięli udział artyści z Polski i zza granicy.
Na plener oprócz uczestników z Wolsztyna,  przybyli goście z Lwowa (Ukraina) – Ałła Dmytrenko, Olek Dmytrenko, z miejscowości Baranowicze (Białoruś) - Yury Leshik, z Poznania: Anna Bednarczuk i Zofia Wolna, z Kargowej: Teresa Krajewska, Krystyna Kuczyńska, Irena Sochała i Zbigniew Jaroszewski, z Siedlca: Wiesław Matysik, ze Starego Widzimia - Aneta Początek oraz z Kaszczoru - Ewa Jasek.
Natomiast Wolsztyn reprezentowali: Urszula Bujakiewicz, Ewa Piosik, Bernard Mazurek, Stanisław Kasztelańczyk, Mateusz Kaźmierczak, Tomasz Weiss z Wolsztyna.
Uroczyste otwarcie wystawy poplenerowej odbyło się 24 lipca 2016 r. o godz. 17.00 w ogrodzie im. Roberta Kocha.
Wystawę poplenerową można było podziwiać do końca wakacji w galerii „Promocje” przy Wolsztyńskim Domu Kultury.

 

Urząd Miejski w WolsztynieUrząd Miejski w WolsztynieUrząd Miejski w WolsztynieUrząd Miejski w WolsztynieUrząd Miejski w WolsztynieUrząd Miejski w WolsztynieUrząd Miejski w WolsztynieUrząd Miejski w WolsztynieUrząd Miejski w WolsztynieUrząd Miejski w WolsztynieUrząd Miejski w WolsztynieUrząd Miejski w Wolsztynie

 

Zespół z Indii w Wolsztynie
Podczas V Spotkań Folklorystycznych, odbywających się w ostatni weekend czerwca, gościł po raz pierwszy w Wolsztynie zespół taneczny z dalekich Indii – Ghungroo Musical Club Chandigarh. Licząca 18 osób grupa przyjechała na zaproszenie Zespołu Pieśni i Tańca Kębłowo. Podczas imprezy Hindusi zaprezentowali pokazy tańca inspirowane sztukami walk.
Mieszkańcy Półwyspu Indyjskiego mieli również okazję zwiedzić Wolsztyn i okolice. Pracownicy Biura Promocji i Turystyki oprowadzili ich po najciekawszych atrakcjach naszego regionu. W programie było m.in.: zwiedzanie Parowozowni, Skansenu Budownictwa Ludowego Zachodniej Wielkopolski, wieży kościoła Wniebowstąpienia oraz wieży w Świętnie.
Na zaproszenie Pana Burmistrza Wolsztyna – Wojciecha Lisa zespół taneczny złożył wizytę w Urzędzie Miejskim, gdzie został serdecznie przywitany oraz otrzymał upominki związane z naszym miastem.
Grupa hinduska gościła dopiero trzeci raz w Polsce, tym razem oprócz występów w Wolsztynie zaprezentowali się również w Poznaniu na Malta Festiwal.
Zespół z Indii wystąpi dodatkowo 30 czerwca o godz. 19.00 na wolsztyńskim Rynku.

Urząd Miejski w WolsztynieUrząd Miejski w WolsztynieUrząd Miejski w WolsztynieUrząd Miejski w WolsztynieUrząd Miejski w WolsztynieUrząd Miejski w WolsztynieUrząd Miejski w WolsztynieUrząd Miejski w WolsztynieUrząd Miejski w WolsztynieUrząd Miejski w WolsztynieUrząd Miejski w WolsztynieUrząd Miejski w WolsztynieUrząd Miejski w WolsztynieUrząd Miejski w WolsztynieUrząd Miejski w WolsztynieUrząd Miejski w WolsztynieUrząd Miejski w WolsztynieUrząd Miejski w WolsztynieUrząd Miejski w WolsztynieUrząd Miejski w WolsztynieUrząd Miejski w WolsztynieUrząd Miejski w WolsztynieUrząd Miejski w WolsztynieUrząd Miejski w Wolsztynie

 

ZPiT Kębłowo z wizytą na Łotwie

Grupa młodzieży młodszej ZPiT Kębłowo w dniach 29 czerwca do 4 lipca przebywała na Łotwie biorąc udział w IV Międzynarodowym Festiwalu Folklorystycznym w Balvi, Rugaji, Vilaka „eima,eima”. Młodzi tancerze zaprezentowali publiczności tańce zachodniej Wielkopolski, tańce szamotulskie, suity tańców kaszubskich i śląskich. W festiwalu wzięli udział zespoły regionalne i folklorystyczne z Łotwy oraz goście zagraniczni z Estonii, Czech, Słowacji i Serbii.

zdjęcia: http://www.wolsztyn.pl/aktualnosc,1053.html#a 

 

2015

 

Wystawa „Wolsztyńskie parowozy” w Norwegii
W Bibliotece w Voss w Norwegii można było zobaczyć wystawę „Wolsztyńskie Parowozy”. Ekspozycja została wysłana za granicę na prośbę dyrektor biblioteki Inger Dyrnesli. Na wystawie zaprezentowane są parowozy – największa atrakcja turystyczna Wolsztyna. Voss to miasto leżące w rejonie Hordaland w Norwegii.  Voss  oddalony jest o 100 kilometrów od Bergen, a zamieszkuje go prawie 14 tysięcy osób. Biblioteka w Voss oraz w Wolsztynie utrzymują przyjazne kontakty od kiedy w 2013 roku wspólnie z innymi czterema partnerami wzięły udział w unijnym Projekcie Grundtvig. Uczestnicy projektu mogli wymienić się doświadczeniami i spostrzeżeniami na temat funkcjonowania bibliotek w danym kraju. Biblioteka w Voss to kolejna instytucja po Bibliotece Publicznej Maas en Peel w Holandii, współpracująca z wolsztyńską książnicą i promująca Wolsztyn. W planach są dalsze działania bibliotek.

Zdjęcia: http://www.wolsztyn.pl/aktualnosc,659.html#a

 

Wystawa wolsztyńskich artystów w Holandii

22 października 2015 r. w Panningen w Holandii została otwarta wystawa ikon Stanisława Kasztelańczyka oraz rzeźb Rafała Mencla. Miasto Panningen leży w Gminie Peel en Maas, z którą  Gminę Wolsztyn łączy partnerstwo. Uroczystość miała miejsce w nowowybudowanym Urzędzie  Miejskim, gdzie jest także biblioteka. Wystawę przygotowała Biblioteka Publiczna Miasta i Gminy Wolsztyn im. St. Platera. Uroczystego otwarcia i odsłonięcia prac dokonali burmistrz Peel en Maas Wilma Delissen Van Tangerlo oraz burmistrz Wolsztyna Wojciech Lis. Zwiedzającym czas umilał recital Marty Manii, która śpiewała polskie piosenki. Pod koniec spotkania obie partnerskie strony przekazały sobie drobne upominki.

Urząd Miejski w WolsztynieUrząd Miejski w WolsztynieUrząd Miejski w WolsztynieUrząd Miejski w Wolsztynie

 

Młodzi strażacy na obozie w Niemczech
W dniach 7-14.08.2015 roku młodzi strażacy z terenu gminy Wolsztyn i zaprzyjaźnionej gminy Schönwalde w Niemczech uczestniczyli w  międzynarodowym obozie szkoleniowo – wypoczynkowym Młodzieżowych Drużyn Pożarniczych, który odbył się na terenie  Niemiec w miejscowości Schlepzig.
Obozy  młodzieży polskiej i niemieckiej odbywają się naprzemian już od 15  lat i cieszą się dużym zainteresowaniem.  
Głównym celem spotkania młodzieży polskiej i niemieckiej było doskonalenie wiedzy pożarniczej poprzez udział w ćwiczeniach  i zajęciach teoretycznych. Młodzież  brała udział w licznych grach i zabawach powiązanych z ćwiczeniami strażackimi.

więcej http://www.wolsztyn.pl/aktualnosc,493.html#a

 

Wizyta przedstawicieli wolsztyńskiej biblioteki w Erfurcie (Niemcy)

W dniach 22-24 kwietnia 2015 roku w Erfurcie w Niemczech miało miejsce ostatnie już spotkanie partnerów projektu „Crosswise Learning”.  Uczestniczyli w nim przedstawiciele z Biblioteki Publicznej Miasta i Gminy Wolsztyn im. St. Platera, Centrum Logopedii i Biblioteki Publicznej z miejscowości Voss w Norwegii, Centrum Logopedii z Køge w Danii, Biblioteki Publicznej z Erfurtu w Niemczech oraz Biblioteki Publicznej Maas en Peel w Holandii. Cykl spotkań odbywał się w ramach europejskiego programu edukacyjnego Grundtvig, a jego celem była wymiana doświadczeń w zakresie nauki nieformalnej, kultury i tradycji.
Pierwszy dzień w Erfurcie rozpoczął się od wizyty w bibliotece w szkole. Bibliotekarki zaprezentowały swoją pracę, a zwłaszcza działania, jakie przeprowadzają wobec cudzoziemców. Następnie w ciągu dnia w Bibliotece Głównej Turyngii uczestników projektu przywitała wiceburmistrz miasta. W bibliotece przedstawiono sposób pracy z dziećmi, młodzieżą i dorosłymi. Zaprezentowano przykłady lekcji bibliotecznych o różnorodnej tematyce jako jedno z wielu działań książnicy. Pod koniec dnia partnerzy projektu zwiedzali Erfurt.
Następnego dnia zwiedzano Bibliotekę dla Młodych – dzieci i młodzieży. Również ta biblioteka zaprezentowała swoje działania i metody pracy wobec młodych czytelników. W drugiej części dnia Brit Joruand Liland z biblioteki z Voss w Norwegii - koordynatorka projektu - podsumowała  całokształt Projektu „Crosswise Learning”. Każdy z uczestników z poszczególnych krajów wyciągnął ogólne wnioski i wypowiedział się czego nauczył się w projekcie.
Spotkanie w Erfurcie było ostatnim z cyklu spotkań Projektu „Crosswise Learning”. Dwuletni program dobiegł końca. Rozpoczęto go od wizyty w Norwegii we wrześniu 2013 roku, następnie uczestnicy spotykali się w kwietniu 2014 w Danii, w czerwcu 2014 w Polsce, w październiku 2014 w Holandii oraz w kwietniu 2015 roku w omawianym Erfurcie.

 

Urząd Miejski w WolsztynieUrząd Miejski w WolsztynieUrząd Miejski w WolsztynieUrząd Miejski w Wolsztynie

 

Wystawa fotografii wolsztyńskich parowozów holenderskiego artysty
W marcu i kwietniu 2015 roku w Bibliotece Publicznej Miasta i Gminy Wolsztyn można było zwiedzać wystawę Nando Harmsena „Vol op Stoom – Pełną Parą”. Fotografie prezentowały wolsztyńską parowozownię w ujęciu holenderskiego artysty. Zdjęcia do wystawy fotograf Nando Harmsen wykonał w październiku 2012 r., kiedy to gościł w bibliotece we Wolsztynie w ramach współpracy wolsztyńskiej biblioteki oraz Biblioteki Maas en Peel. Autor przywiózł wówczas swoją wystawę „Stilte in de Peel” (Cisza w Peel), a przy okazji fotografował wizytówkę Wolsztyna, czyli starą parowozownię i znajdujące się tam lokomotywy. Plon tego pleneru pokazał w bibliotece w Maasbree w Holandii 9 maja 2013r., a następnie wystawę „Vol op Stoom” prezentował jeszcze w innych holenderskich galeriach. Wystawa gościła także w Wojewódzkiej Bibliotece Publicznej w Poznaniu od 9 października do 15 listopada 2013 r.

Urząd Miejski w WolsztynieUrząd Miejski w WolsztynieUrząd Miejski w WolsztynieUrząd Miejski w Wolsztynie

 

2014

 

Wizyta przedstawicieli wolsztyńskiej biblioteki w Holandii

W dniach 16 – 18 października 2014 r. odbyło się kolejne spotkanie związane z projektem partnerskim „Crosswise Learning”. Tym razem uczestnicy projektu odwiedzili Holandię.
Pierwszego dnia partnerów projektu przywitał viceburmistrz Maas en Peel, pan Ronald van Kessel. Później wysłuchano wykładu Huisa van de Gemeente o globalnym społeczeństwie. Omawiano między innymi kwestie nauczania języków obcych. Po południu odwiedzono bibliotekę Rouver. Koordynatorki Miriam Amabum oraz Ellis van Megen zaprezentowały bibliotekę i jej działania – pozyskiwanie sponsorów, poszczególne działania i projekty dla dzieci i dorosłych. Tego dnia poruszano jeszcze problemy promocji książek, publikacji wśród młodych pisarzy czy życia imigrantów w Holandii.
Następnego dnia wśród tematów seminariów znalazły się sprawy bezrobotnych i osób, które założyły firmę jednoosobową w kontekście edukacji dorosłych. Dyskutowano o aktywności biblioteki na portalach społecznościowych i stronach internetowych. Omawiano także działania wobec osób starszych. Podczas trzech dni spotkań nie zabrakło wydarzeń kulturalnych i wizyt w okolicznych muzeach.

 

Urząd Miejski w WolsztynieUrząd Miejski w WolsztynieUrząd Miejski w WolsztynieUrząd Miejski w WolsztynieUrząd Miejski w WolsztynieUrząd Miejski w WolsztynieUrząd Miejski w WolsztynieUrząd Miejski w Wolsztynie

 

Przedstawiciele z Norwegii, Danii, Niemiec i Holandii w Wolsztynie

W ramach Projektu Grundtvig w dniach 5-7 czerwca 2014 r. Biblioteka Publiczna Miasta i Gminy Wolsztyn gościła u siebie międzynarodowych partnerów. Instytucje, z którymi współpracowała to: Centrum Logopedii i Biblioteka Publiczna z miejscowości Voss w Norwegii, Centrum Logopedii z Køge w Danii, Biblioteka Publiczna z Erfurtu w Niemczech, oraz Biblioteka Publiczna Maas en Peel w Holandii. W ciągu trzech dni zaprezentowano zagranicznym partnerom to, czym biblioteka się poszczycić.
5 czerwca w czwartek dyrektor biblioteki, pani Arleta Prządka przedstawiła bibliotekę, jej działalność i osiągnięcia oraz aktywność na rzecz lokalnej społeczności. Następnie Ewelina Surniak - Prezes Polskiego Towarzystwa Biblioterapeutycznego we Wrocławiu i specjalistka od spraw biblioterapii przedstawiła wykład „Wprowadzenie do biblioterapii: definicja i praktyczne zastosowanie”. Po prezentacji uczestnicy spotkania ćwiczyli biblioterapię w praktyce pod okiem pani Eweliny oraz pani Anny Sabiłło z Wojewódzkiej Biblioteki Publicznej z Poznania. Biblioterapia jest dla naszych zagranicznych partnerów czymś nieznanym.
Po południu goście udali się z wizytą do włodarza miasta pana Andrzeja Rogozinskiego oraz zwiedzali kulturalne i historyczne atrakcje Wolsztyna. Natomiast wieczorem zapewniono miłe chwile z muzyką, historią i tradycją. Uczestnicy projektu zjedli kolację na Skansenie Budownictwa Ludowego Zachodniej Wielkopolski w Wolsztynie, a towarzyszył temu występ regionalnego zespołu folkowego „Kębłowo”.
Drugi dzień spotkania rozpoczął się od zwiedzania wolsztyńskiej Parowozowni. Później goście odwiedzili Szkołę Specjalną nr 4 w Wolsztynie, gdzie dzieci zaprezentowały małe przedstawienie „Na zielonej łące”. Następnie udano się do biblioteki. Tam pani Anna Antkowiak, nauczycielka z Wolsztyna przeprowadziła ćwiczenia kaligraficzne, a po nich Brit Jorund Liland z Norwegii, koordynatorka projektu, podsumowała i oceniła dwa dni w Polsce. Po południu po części oficjalnej w programie znalazło się zwiedzanie Klasztoru w Obrze, a wieczorem poetycki recital w wykonaniu Marty Mani, który odbył się w Hotelu Pałac w Wolsztynie.
Ostatniego dnia projektu w sobotę zorganizowano dla chętnych wycieczkę do Poznania.

 

Urząd Miejski w WolsztynieUrząd Miejski w WolsztynieUrząd Miejski w WolsztynieUrząd Miejski w Wolsztynie

 

2013

 

Rozpoczęcie współpracy zagranicznej wolsztyńskiej biblioteki w ramach projektu Grundtvig

Biblioteka Publiczna Miasta i Gminy Wolsztyn im. Stanisława Platera brała udział w unijnym projekcie Grundtvig. Spośród 456 wniosków złożonych w 2013 roku w Polsce, wolsztyńska biblioteka znalazła się w gronie 146 organizacji i instytucji, których projekty zostały zaakceptowane przez Narodową Agencję Programu Grundtvig. Ponadto była również drugą biblioteką w Województwie Wielkopolskim korzystającą z tego przedsięwzięcia. Program Grundtvig jest częścią składową programu Unii Europejskiej „Lifelong Learning Programme” („Uczenie się przez całe życie”), następcy programów edukacyjnych Sokrates i Sokrates II, których ideą jest promocja i wsparcie międzynarodowej współpracy w dziedzinie edukacji.
Z inicjatywą projektu partnerskiego wystąpiła Norwegia. Projekt realizowany był przez wolsztyńską bibliotekę i jej zagranicznych partnerów, którymi byli Norwegia, Dania, Niemcy oraz Holandia. Projekt Partnerski Grundtviga, który był wspólnie realizowany, nosił nazwę „Crosswise learning”. Wolsztyńską bibliotekę do współpracy zaprosiła zaprzyjaźniona biblioteka z Holandii. Instytucje, z którymi książnica współpracowała to: Centrum Logopedii i Biblioteka Publiczna z miejscowości Voss w Norwegii, Centrum Logopedii z Køge w Danii, Biblioteka Publiczna z Erfurtu w Niemczech, oraz Biblioteka Publiczna Maas en Peel w Holandii.
Zamierzeniem programu było między innymi: ułatwienie rozwoju innowacyjnych praktyk w dziedzinie edukacji dorosłych, wspieranie tworzenia innowacyjnych technologii informacyjno-komunikacyjnych czy zapewnienie alternatywnych możliwości dostępu do edukacji dorosłych. Grupy wymagające szczególnego wsparcia to: osoby niepełnosprawne, starsze, mniejszości etniczne, osoby o niskich kwalifikacjach czy zamieszkujące tereny o utrudnionym dostępnie do oferty edukacyjnej.
Głównym celem projektu partnerskiego „Crosswise Learning” była wzajemna wymiana doświadczeń w zakresie nauki nieformalnej, kultury i tradycji. Każda instytucja dzieli się przykładami dobrych praktyk, działań, które w ich krajach dobrze funkcjonują, a w innych nie są rozpowszechnione i znane. Nadrzędną koordynatorką i inicjatorką przedsięwzięcia była pani Brit Joruand Liland, dyrektor Centrum Logopedii z Norwegii. W ramach projektu zaplanowany był szereg spotkań wszystkich sześciu partnerów oraz poszczególne w podgrupach. Pierwsze spotkanie wszystkich uczestników na międzynarodowym szczeblu miało miejsce we wrześniu 2013 w Norwegii.
Wspomniana pierwsza konferencja odbyła się w dniach 24-28 września 2013 roku w Voss w Norwegii. Pierwszego dnia spotkania wszystkich partnerów przywitała pani Brit Joruand Liland. Następnie w celach integracyjnych poszczególne grupy udały się na miasto z konkretnymi zadaniami do wykonania. Po tym nastąpiły ćwiczenia z programem Skype, pomocne przed grudniową konferencją. Natomiast wieczorem miało miejsce spotkanie z Amal Aden, popularną w Norwegii pisarką pochodzącą z Somalii.
Drugiego dnia konferencji debatowano o oczekiwaniach i planach partnerstwa. Zapoznano się z zamierzeniami działań. Uczestnicy wysłuchali wykładu pani doktor Synuøve Ulvik z Uniwersytetu z Oslo „Dlaczego biblioteka zbiera wspomnienia imigrantów?”. Później odbyły się warsztaty związane z projektem. Wypowiadali się imigranci co sądzą o swoim nowym państwie, co im się podoba, a co chcieliby zmienić. Następnie  w grupach dyskutowano o plusach i minusach każdego z partnerskich państw.

 

Urząd Miejski w WolsztynieUrząd Miejski w WolsztynieUrząd Miejski w WolsztynieUrząd Miejski w WolsztynieUrząd Miejski w WolsztynieUrząd Miejski w Wolsztynie



Ostrzeżenia meteorologiczne...

Urząd Miejski w Wolsztynie
2024-12-15 | Ostrzeżenia meteorologiczne - Silny wiatr
Urząd Miejski w Wolsztynie
2024-12-01 | Komunikat meteorologiczny - Gęsta mgła
Urząd Miejski w Wolsztynie
2024-11-30 | Ostrzeżenia meteorologiczne - Gęsta mgła
Urząd Miejski w Wolsztynie
2024-11-21 | Ostrzeżenia meteorologiczne - Oblodzenie
Urząd Miejski w Wolsztynie
2024-11-18 | Ostrzeżenia meteorologiczne - Silny wiatr
zobacz więcej ostrzeżeń meteo...


Tereny inwestycyjne
Gminne inwestycje
Fundusze zewnętrzne
Szlaki GPS


Zgłoś awarię
Jakość powietrza
Kamery online
Portal esesja
Sprawdź dowód
Imprezy cykliczne
Pobierz grę terenową
Szlaki GPS
Foldery promocyjne
Łódź Turystyczna
Kultura
Edukacja
Biblioteka Publiczna
Zwierzaki z Wolsztyna
Karta Rodziny
Ochrona powietrza
Opieka nad zabytkami
Strefa Płat. Parkowania
Wirtualny spacer
Sport
Komunikacja
e-Zamówienia
Informacja przestrzenna
Oferta inwestycyjna


Nadchodzące wydarzenia - patronat Burmistrza Wolsztyna...

2025-04-13
Urząd Miejski w Wolsztynie
2025-01-14
Urząd Miejski w Wolsztynie
2024-12-17
Urząd Miejski w Wolsztynie
2024-12-07
Urząd Miejski w Wolsztynie
2024-12-04
Urząd Miejski w Wolsztynie
2024-12-01
Urząd Miejski w Wolsztynie
2024-11-12
Urząd Miejski w Wolsztynie
zobacz więcej nadchodzących wydarzeń...

Nadchodzące wydarzenia - Wolsztyński Dom Kultury...
zobacz więcej nadchodzących wydarzeń...

Nadchodzące wydarzenia - Biblioteka Publiczna Miasta i Gminy Wolsztyn...
zobacz więcej nadchodzących wydarzeń...


URZĄD MIEJSKI W WOLSZTYNIE

Rynek 1
64 - 200 Wolsztyn
Tel. (68) 347 45 00

poniedziałek, wtorek, czwartek 7:00 - 15:00
środa 7:00 - 16:00
piątek 7:00 - 14:00

                    
                    
Osób online: 17
stat4u
wolsztyn.pl 2008 - 2024
"Zezwala się na wykorzystywanie materiałów zamieszczonych w witrynie w innych publikatorach, pod warunkiem podania źródła ich pochodzenia"